Skip to content

SPAA athletes hit the track, qualify for zones

SPAA athletes gathered at the track on May 18 to compete and earn spots at zones, which will be held in Bonnyville on May 25.

ST. PAUL - After a day of competition between schools who fall within the St. Paul Athletics Association (SPAA), St. Paul Regional High School - the area's largest high school - came out on top in the combined team scores, female team scores and men team scores, while Glendon School came in second place, and FG Miller School from Elk Point took third place in each of the overall categories.

The top three finishers in each event can advance to Zones, which will be held in Bonnyville on May 25.

Top results from the SPAA track meet include:

Girls Junior 100 Meter Dash - Leah Brousseau, SPRHS

Girls Junior 200 Meter Dash - Leah Brousseau, SPRHS

Girls Junior 400 Meter Dash Junior - Kaitlyn Foote, SPRHS

Girls Junior 80 Meter Hurdles - Kylee Lotoski, SPRHS

Girls Junior 800 Meter Hurdles - Kaitlyn Foote, SPRHS

Girls Junior 1500 Meter Run - Bree Seguin, SPRHS

Girls Junior 3000 Meter Run - Bree Seguin, SPRHS

Girls Junior Long Jump - Rylee Warawa, FG Miller

Girls Junior Triple Jump - Rylee Warawa, FG Miller

Girls Junior High Jump - Mia Ozga, SPRHS

Girls Junior Shot Put - Mia Ozga, SPRHS

Girls Junior Discus Throw - Holly Feland, Glendon

Girls Junior Javelin Throw - Holly Feland, Glendon

Intermediate Girls

Girls Intermediate 100 Meter Dash - Kayla Mangatal, SPRHS

Girls Intermediate 200 Meter Dash - Kayla Mangatal, SPRHS

Girls Intermediate 400 Meter Dash - Caitlyn Quinton, SPRHS

Girls Intermediate 80 Meter Hurdles - Anya Martin, SPHS

Girls Intermediate 800 Meter Run - Madie Ganser, Glendon

Girls Intermediate 1500 Meter Run - Kammi Feland, SPRHS

Girls Intermediate 3000 Meter Run - Kammi Feland, SPRHS

Girls Intermediate Long Jump - Kayla Mangatal, SPRHS

Girls Intermediate Triple Jump - Kayla Mangatal, SPRHS

Girls Intermediate High Jump - Madie Ganser, Glendon

Girls Intermediate Shot Put - Isabelle Janz, Glendon

Girls Intermediate Discus Throw - Anya Martin, SPRHS

Girls Intermediate Javelin Throw - Jennie-Rose Goodwin, École du Sommet 

Senior Girls

Girls Senior 100 Meter Dash - Brittney Cole, SPRHS

Girls Senior 200 Meter Dash - Piper Babcock, FG Miller

Girls Senior 400 Meter Dash - Jessie Kurek, SPRHS

Girls Senior 800 Meter Run - Madi Dunlop, SPRHS

Girls Senior 1500 Meter Run - Brittney Cole, SPRHS

Girls Senior 3000 Meter Run - Madi Dunlop, SPRHS

Girls Senior Long Jump - Avery Warawa, FG Miller

Girls Senior Triple Jump - Piper Babcock, FG Miller

Girls Senior High Jump - Piper Babcock, FG Miller

Girls Senior Shot Put - Elizabeth Janz, Mallaig

Girls Senior Discus Throw - Elizabeth Janz, Mallaig

Girls Senior Javelin Throw - Taylor Swedgan, FG Miller

Junior Boys

Boys Junior 100 Meter Dash - Zachary Quinton, SPRHS

Boys Junior 200 Meter Dash - Wyatt Faynor, SPRHS

Boys Junior 400 Meter Dash - Brennan Riopel, SPRHS

Boys Junior 100 Meter Hurdles - Zachary Quinton, SPRHS

Boys Junior 800 Meter Run - Brennan Riopel, SPRHS

Boys Junior 1500 Meter Run - Brennan Riopel, SPRHS

Boys Junior 3000 Meter Run - David Leroux, SPRHS

Boys Junior Long Jump - Zachary Quinton, SPRHS

Boys Junior Triple Jump - Nick Billo, SPRHS

Boys Junior High Jump - Ryan Songer, SPRHS

Boys Junior Shot Put - Dalin Fejzullai, SPRHS

Boys Junior Discus Throw - Ty Lafrance, SPHS

Boys Junior Javelin Throw - Seth Jackson, Ashmont

Boys Intermediate

Boys Intermediate 100 Meter Dash - Francis Adebayo, SPRHS

Boys Intermediate 200 Meter Dash - Eric Hurtubise, Gilbertine Institute

Boys Intermediate 400 Meter Dash - Colby Havener, FG Miller

Boys Intermediate 100 Meter Hurdles - Kerian Badger, Kinokamasihk Kiskinohamatokami

Boys Intermediate 800 Meter Run - Kobe Warawa, FG Miller

Boys Intermediate 1500 Meter Run - Steven Zacharuk, FG Miller

Boys Intermediate 3000 Meter Run - Steven Zacharuk, FG Miller

Boys Intermediate Long Jump - Dalton Doonanco, Glendon

Boys Intermediate Triple Jump - Dalton Doonanco, Glendon

Boys Intermediate High Jump - Kerian Badger, Kinokamasihk Kiskinohamatokami

Boys Intermediate Shot Put - Keaton Bokkers, Glendon

Boys Intermediate Discus Throw - Evanger Riley, SPRHS

Boys Intermediate Javelin Throw - Eric Hurtubise, Gilbertine Institute

Boys Senior

Boys Senior 100 Meter Dash - Dayton Funk, Glendon

Boys Senior 200 Meter Dash - Tyler Foote, SPRHS

Boys Senior 400 Meter Dash - Cole Brousseau, SPRHS

Boys Senior 100 Meter Hurdles - Josh Ashaolou, FG Miller

Boys Senior 800 Meter Run - Nicolas Beaudoin, SPRHS

Boys Senior 1500 Meter Run - Damian Rosborough, SPRHS

Boys Senior 3000 Meter Run - Damian Rosborough, SPRHS

Boys Senior Long Jump - Levi Nelson, Mallaig

Boys Senior Triple Jump - Monty Dallaire, SPRHS

Boys Senior High Jump - Tyler Foote, SPRHS

Boys Senior Shot Put - Krayghan Gratton, SPRHS

Boys Senior Discus Throw - Monty Dallaire, SPRHS

Boys Senior Javelin Throw - Tyler Foote, SPRHS

Others

Girls Junior 4x100 Relay - Neemat Abdulsalam, Kylee Lotoski, Tanille Paradis, Grace Burton (SPRHS)

Girls Senior 4x100 Relay - Piper Babcock, Sydnee Crawford, Avery Warawa, Taylor Swedgan (FG Miller)

Boys Junior 4x100 Relay - Porter Dallaire, Ryan Songer, Zachary Quinton, Wyatt Faynor (SPRHS)

Boys Intermediate 4x100 Relay - Jager Fontaine, Colby Havener, Vanden Mmoroziuk (FG Miller)

Boys Senior 4x100 Relay - Ethan Hasiuk, Wyatt Gorgichuk, Zak Mandrusiak, Pancho Klassen (Two Hills)

Girls Open 4x400 - Madi Dunlop, Kammi Feland, Grace Burton, Bree Seguin (SPRHS)

Boys Open 4x400 - Kaleb Boettcher, Wyatt Gorgichuk, Evan Hasiuk, Zak Mandrusiak (Two Hills)

Boys 100 Meter Dash Open Ambulatory Open Intellectual - Shawn Lysons (SPRHS)

Boys 200 Meter Dash Open Ambulatory Open Intellectual - Shawn Lysons (SPRHS)

Boys Shot Put Ambulatory Open Intellectual - Shawn Lysons (SPRHS)

Girls Open 300 Meter Hurdles - Caitlyn Quinton, SPRHS

Boys 300 Open Meter Hurdles - Wyatt Faynor, SPRHS

Boys Open Outdoor Pentathlon - Riley Kwiatkowski, Glendon

Mixed 4x400 Meter Relay Open - Nicolas Beaudoin, Kaitlyn Foote, Caitlyn Quinton, Brennan Riopel (SPRHS)

 



Janice Huser

About the Author: Janice Huser

Janice Huser has been with the St. Paul Journal since 2006. She is a graduate of the SAIT print media journalism program, is originally from St. Paul and has a passion for photography.
Read more



Comments